קלף 270: הרקולס c-130 ( וגם על חנוכה, מבצע יונתן ואנטבה )

העולם המופלא 1: " העולם המופלא ", העולם המופלא 4 : " עמים וארצות " הוספת תגובה

השבוע נסעתי עם בני בכביש החוף. למראה שלט על גלעד שליט- שמעביר כבר כ- 900 ימים בשבי,שלט שנקרה על פנינו, שאל אותי בני בתום- מדוע אנחנו לא נכנסים לעזה ופשוט עוברים בית בית עד שנצליח למצוא אותו.
לא עניתי לו.
יש רגעים שהמילים נעתקות.
במקום זה, סיפרתי לו על אנטבה.
ילד בן 8 שבלע בשקיקה את כל התיאור, על החטיפה, על ההפרדה בין ישראלים, יהודים והשאר, בדיוק כמו הסלקציה שנעשתה בשואה, וגם כעת באנטבה , ע"י מחבלים גרמנים שהשתתפו בחטיפה.
סיפרתי לו על ממשלה אמיצה, צבא חכם, יצירתי ואחר, על ערכים של השבת הבנים, על יוני נתניהו ועל ניסים שבהחלט יכולים לקרות.לשאלתו איך הגענו כל כך רחוק, עניתי לו שלעזרתנו באו   4 מטוסי הרקולס ענקיים של צה"ל שהבליעו לתוכם גם את תואמת המרצדס של אידי אמין דאדא וגם מספר לא מועט של לנדרוברים ספארי להסוואה ( מה שלא ידענו אז, זה שמר דאדא , החליף רכב מספר ימים לפני כן..).
על מנת להעביר את המסר בצורה מוחשית, יידעתי אותו בעובדה שקיים סרט ישראלי שנעשה ב-1977, על המבצע: "מבצע יונתן", והוא, ילדי, הפציר בי לראות אותו , מה שאכן נעשה , כחוויה משפחתית חזקה שבה ישבנו כולנו וראינו כיצד ניסים מתרחשים. גם בחנוכה וגם מחוצה לה. למכבים וליוונים יש שמות שונים  כיום שמתחלפים על פני ההיסטוריה בהתאם למאורעות , אבל העיקרון נשאר גם בדורנו.
לכבוד ישראל שהיינו ובתקווה לישראל שעוד נהיה,מאמינה בעצמה, חכמה ,מקורית וצודקת אני מעלה את קלף 270 : "הרקולס c-130 " – ההרקולסים" מהאלבום הראשון, לתפארת אותם כלים כבירים שהותירו את רישומם על כל מי שחש את חווית אנטבה. חג חנוכה שמח לכולם !

הרקולס מבצע יונתן אנטבה

" מטוסי התובלה שנבנו עבור הצבא קיבלו חשיבות רבה בזמני שלום, כמו למשל בפיתוח אזורים נידחים חדשים. התושבים החדשים באלסקה או במקומות נידחים אחרים יודעים שמטוסי התובלה שומרים על הקשר בינם לבין מקומות הישוב הגדולים ומביאים להם סחורות, מזון ומים. לוקהיד c-130 אשר נקרא גם הרקולס-איפשר את חקר הקוטב הדרומי. מטוס זה הטיס לאיזור זה את החוקרים על כל ציודם הדרוש כולל מכונות כבדות וכדומה. הרקולס מסוגל לשאת עד – 92 חיילים על ציודם או 18 טון ציוד במקומם. טווח הפעולה שלו גדול ביותר. "

אוגנדה אנטבה אידי אמין

( כל הנתונים נכונים ל-1974, נתונים מעודכנים ,כאן )

" משטר: רפובליקה שפות: אנגלית,סווהילי וניבי בנטו ולואו.
דגל: ששה פסים מאוזנים: שניים בצבע שחור,שניים בצבע אדום ושניים בצבע צהוב. במרכז הדגל מופיע סמל המדינה.
עיר בירה: קמפלה ( 350,000 תושבים).
שטח: 243,410 קמ"ר.  אוכלוסיה: 10.5 מיליון תושבים.
מיקום: גובלת בצפון עם סודאן, במזרח עם קניה, בדרום מזרח עם אגם ויקטוריה, בדרום עם טנזניה ורואנדה ובמערב עם זאיר.
אוצרות טבע: חקלאות: מגדלת בעיקר בטאטות, קפה,תה, מניוק,קטניות ובנוסף לזה: אגוזי אדמה,כותנה, שומשום, קנה סוכר, תירס,קקאו וכו'. מרעה: גידול בקר,עיזים וכבשים. מחצבים: נחושת ,בדיל, טונגסטן,ב ריליום, מלח, פוספאטים, קובאלט וזהב.  תעשייתה מייצרת: נחושת, מלט, סוכר, בירה,סיגריות,אריגים ,עורות וכו'.
מטבע: שילינג מזרח אפריקאי.
פרטים נוספים: היתה פרוטקטוראט בריטי מ- 1894. הכריזה על עצמאותה בתשיעי לאוקטובר 1962."

החטופים חוזרים הביתה- כך זה היה:

"מבצע יונתן" -תחילת הסרט:

המבצע מתחילתו ועד סופו:

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

הוספת תגובה

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS