קלף 95. זבוב צה-צה

העולם המופלא 2 :"החי והצומח" הוספת תגובה

" תיזהר ממנה, היא כמו דבורה מייד עוקצת..".

לאן שאני לא הולך, המילים הללו רודפות אותי. בסופר, בעבודה , בגן של הילדים, במסעדה שבה אני קונה צהריים ואיפה לא. לאחר תחקור קל נסתבר לי שאלו מילותיו של שיר שהופיע בתכנית "האח הגדול", והותירו את רישומן העמוק על קהל הצופים, עד כדי הפיכת השיר ללהיט. לי, בראשי הקודח, עלו דווקא זכרונות אחרים למשמע המילים והעקיצות. נזכרתי בחרק שמסתובב ,עוקץ וידוע לשמצה בעקיצתו עד כדי כך שיש להיזהר באופן משמעותי משהייה בקרבתו, הלא הוא "זבוב הצה צה", האיום. אני זוכר, לפני שנים רבות בטיולי הראשון למזרח, איך הזהירו אותי מעקיצות והפצירו בי לעשות חיסון לכל מה שזז ועף, ואני, תוך כדי שיחה, רואה לנגד עיני את קלף 95 מהאלבום השני של העולם המופלא: "החי והצומח" ,ודמותו של הזבוב עולה וקורמת עור ,גידים (ועקיצות) לנגד עיני. הנה הוא הקלף וטקסט המקור המלא ,להנאתכם.

זבוב ה-צה צה

 

מערכת: פרוקי רגליים              מחלקה: חרקים                        סדרה: זבובניים

משפחה: זבובי הבית                סוג: זבוב צה-צה                      מין: זבוב צה-צה פלפליס

" זבוב הצה-צה גורם להפצת מחלת השינה הנפוצה באפריקה ונגרמת על ידי בעל חי זעיר החודר למחזור הדם. תוך עקיצת האדם מזריק הזבוב למחזור הדם בעל חי זעיר- טריפנוזומה, אשר חדר לזבוב קודם, מאדם או בעל חי אחר אשר ממנו מצץ מדמו. נעשו מאמצים גדולים להשמיד זבוב זה באפריקה. שיטת לחימה אחת בזבוב זה היתה הריגת חיות בר ששימשו מקור תזונה לזבוב. שיטה אחרת היתה כריתת יערות שבהם חי הזבוב. נקבת הצה-צה לא מטילה ביצים כמו רוב הזבובים, אלא אוצרת את הביצים והזחלים הבוקעים מהן בתוך גופה. הנקבה מאכילה את צאצאיה באופן המזכיר האכלת וולדות אצל היונקים. כאשר הזחל גדל די צרכו, מניחה אותו הנקבה במקום מוצל ולח. הזחל נהפך לגולם ולאחר מכן לזבוב הבוגר. ידוע מין נוסף הנושא את הטריפנוזומה הגורמת למחלת השינה בסוסים ובבקר. מוכרים עוד מספר מינים של סוג זה באפריקה ".

__________________________________________________________________________________________________________

כיצד זבוב הצה-צה קשור לפסים של הזברה והאם זה עוזר לנו?

" במישורי הסואנות של אפריקה, שם חיות הזברות, חי זבוב קטן ועוקצני הנקרא "צה- צה". זבובי הצה-צה עוקצים חיות ובני אדם ומוצצים את דמם. חלק מן הזבובים הללו נושאים טפילים קטנים, הגורמים למחלה קשה. מחלה זו נקראת "מחלת השינה": אנשים החולים בה הופכים עייפים מאוד, הם מאבדים את תאבונם ושוקעים בתרדמה, הנמשכת ימים ושבועות, עד שהם מתים. גם פרות וסוסים החולים המחלה זו מתים. והנה, חוקר אחד שחקר את זבובי הצה-צה שם לב, שהם אינם עוקצים את הזברות. החוקר הסקרן צבע זברות בלבן, בשחור ובגוונים שונים של חום ובז'- והנה כולן נעקצו על-ידי הזבובים הטורדנים. לכן הסברה המקובלת ביותר היום היא, שדגם הפסים מבלבל את זבובי צה-צה: הם אינם מבחינים בזברות ואינם עוקצים אותן. החוקרים אומרים, שהברירה הטבעית הותירה בחיים זברות מפוספסות, שלא חלו במחלת השינה, ואילו אלה שלא היו מפוספסות חלו במחלה ומתו. כך נותרו במהלך הדורות רק זברות מפוספסות.

ומה השימוש המעשי בתגלית זו? בכמה שמורות טבע באפריקה צבעו את רכבי הספארי בפסים שחורים ולבנים. בדרך זו אולי לא יעקצו זבובי הצה-צה את הנוסעים ברכב הספארי. "

(ד"ר אבי ארבל מתוך, atarnet)

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

 

תגובה אחת ל “קלף 95. זבוב צה-צה”

  1. התגובה של משי:

    לדעתי זה אתר מוצלח והוא נתן לי אמון עידכון כמו שרציתי בידיוק. משי אוהבת.

הוספת תגובה

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS