קלף 64. ריקוד הגשם של השבט האינדיאני הופי

העולם המופלא 4 : " עמים וארצות " הוספת תגובה

בימים הקרובים, עומד להגיע אלינו הגשם הראשון השנה : "היורה". החזאים מבטיחים גשם משמעותי, כזה שיבשר כנראה שנה ברוכת גשמים הבאה עלינו לטובה וכולנו תפילה שאכן כך יקרה. מסתבר שהרבה לפני, שבטים שונים ברחבי העולם נשאו עינהם השמיימה בכמיהה לגשם המבושש לבוא ובינהם שבט ההופי, בארה"ב. אז לכבודם ולכבוד אחד הריחות המתוקים בעולם, ריחה של האדמה לאחר הגשם הראשון, מוקדש פוסט זה , מתוך האלבום הרביעי: "עמים וארצות" , בסימן של התחלה חדשה ונקייה. שנה טובה לכולכם, באשר אתם, ברחבי העולם המופלא. חג שמח !

ריקוד הגשם של השבט האינדיאני הופי

" הטקס המפורסם ביותר שבין הטקסים הנערכים ע"י האינדיאנים הצפון – אמריקאיים, הוא ריקוד הנחש של שבט ההופי, המתגורר בניו-מקסיקו בארה"ב. טקס זה נערך אחת לשנתיים, ונועד לשמש כתפילה לבוא הגשם. הטקס נמשך 9 ימים, וזה הנערך בכפר וולפי נחשב למקורי, לאוטנטי ולמגוון ביותר. הכהן האינדיאני מחזיק בשיניו נחש קשקשים מבלי לגעת בו בידיו. הנחש מוחזק בפה במרכז גופו, כדי לאפשר לראשו ולזנבו לנוע. בינתיים אינדיאני אחר מושך את תשומת לב הנחש בנוצה ארוכה. לאחר הריקוד מניח הכהן לנחש, הנופל לקרקע, שעה שאחר משליך עליו קמח תירס. הכוהנים  משחררים לאחר הטקס את הנחשים מחוץ לכפר, כדי שאלה יחושו לאלי הגשם ויספרו להם על הטקס. נחשים אלה נתפסים לפני הטקס ע"י הכוהנים באזורים מרוחקים שבכל כיווני הרוחות – צפון, מערב, דרום ומזרח.  "

_________________________________________________________________________________________________________

הנה עדותו של אדם בשם "קרטיס", שהשתתף בטקס ריקוד הגשם של שבט ההופי (מתוך אתר "גלים" ) :

שבט ההופי האינדיאני חי באזור שהיום נמצאת בו מדינת אריזונה שבארצות הברית. כוהני הדת של השבט היו מקיימים טקס מיוחד להורדת גשם. על הטקס סיפר אדם בשם קרטיס שהיה, כנראה הלבן היחיד שהשתתף בטקס זה:

"לאחר תשעה ימים של תפילות וצום יצאנו לציד נחשים. מרחנו על גופנו צבע אדום. הצ'יף נשא תפילה שלא ניפגע על ידי הנחשים וקיבלנו מקלות לתפיסת הנחש, שוט מנוצת עיט, שק וחבילה קטנה של מזון.
התחלנו ללכת בשורה לאורך שביל ארץ רוח הצפון. שאר בני שבט ההופי ידעו שביום הזה אסור להגיע לאזור הזה.

נשאנו תפילה ופיזרנו קמח חיטה במעיין לרגלי הצוק. מהרגע הזה כולם יצאו לחפש נחשים. מי שראה נחש, זרק עליו קמח, היכה בו בשוט כדי לגרום לו להתיישר, ואז תפסו אותו בצווארו וזרקו אותו לשק. עד סוף היום השקים שלנו היו כבדים ממשקלם של הנחשים הרבים. הצייד נמשך במשך ארבעה ימים בכל ארבע רוחות השמים.
בסוף הטקס חזרנו למקום התכנסות הכוהנים. פיזרנו חול מהמדבר על הקרקע כדי שנוכל לראות עקבות של נחש אם יברח. התייחסנו אל הנחשים כאל אורחים מכובדים. שרנו לנחשים, ליטפנו אותם, רחצנו אותם והכנו אותם לריקוד הטקסי שיגרום לאלים להוריד גשם.

יום הטקס הגיע. מרחנו חימר ורוד על המוקסינים (נעלי עור רכות) והתלבושת שלנו. הלבנו בצבע מיוחד את הסנטר והשחרנו את שאר הפנים. מסביב למותן קשרנו חגורה ארוגה צבעונית ומאחור קשרנו עור של שועל.

שתי קבוצות של רקדנים השתתפו בריקוד – רקדני הנחש ורקדני האנטילופה. אחרי שהביאו את הנחשים לרחבת הריקוד ה"נחשים" וה"אנטילופות" עמדו זה מול זה כשבידיהם נחש. מפעם לפעם כרכו את הנחש סביב צווארם או החזיקו אותו בין שפתיהם. בהמשך כל המשתתפים פרצו בריקודים סוערים וסוחפים.

במשך ארבעה ימים נוספים אנשי הדת נשארו במקום ההתכנסות לטקסי היטהרות ותפילות לגשם. אם הגשם לא ירד – האמונה הייתה שהטקס בוצע בצורה לא נכונה.

למזלי, בשנה שאני השתתפתי בטקס, עננים שחורים וכבדים נוצרו מעל להרים ולא עבר זמן רב עד שהגשם החל לרדת לאדמה היבשה."

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

תגובה אחת ל “קלף 64. ריקוד הגשם של השבט האינדיאני הופי”

  1. התגובה של שם חסוי:

    איזה מזל שיש את האתר הזה ולא לא הייתי יודעת איך התפילה באה לידי ביטוי בשבט ההופי :) :) :)

הוספת תגובה

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS