קלף 79: האדם מטפקספן ( וגם קצת עלינו ,על האדם הקדמון ועל העשור שחלף )

העולם המופלא 1: " העולם המופלא " הוספת תגובה

מבט היום לעשור הקודם מגלה  את הקפיצה הטכנולוגית העצומה שידע האדם מעודו. מהפיכת המידע צוברת תאוצה במהירות האור  ואנחנו תופסים את עצמנו  אפילו רק לפני 10 שנים, כמשהו ארכאי, מיושן ולא  ממש רלוונטי, בדיוק כפי שאנו מתבוננים כיום באדם הקדמון בחצי חיוך  מתנשא, איפה הוא והיכן אנחנו, הנאורים שרצים עם הקדמה ולא מביטים לאחור.

אבל לפעמים, רק לפעמים, כשאף אחד לא מביט, אני מתגעגע באמת לתום של האדם הקדמון, לפשטות ולחיים הבסיסיים נטולי התחכום המתקדם. אני זוכר, כילד איך הייתי מביט דקות ארוכות בקלפים של האדם הקדמון שעיטרו את דפיו של האלבום הראשון ואיך עיני נפערו לנוכח הממותה, חיית המחמד שלו וארוחתו העיקרית.  לעיתים דמיינתי את עצמי לבוש ביריעת הבד שמעטרת את מתני, רץ קדימה בצעקות לא ברורות וחוזר גאה למשפחתי במערה, אוחז בידי בשלל שמעלה חיוך של אושר בפני כולם.

כתב מאיר שלו בטורו לפני מספר ימים :

"  לו יכולתי לנסוע במכונת הזמן, הייתי מבקש לנסוע אל העתיד דווקא. אבל אם מוכרחים אל העבר, הייתי נוסע אליו אל האדם הקדמון. לא אל מעמד הר סיני ולא אל הצליבה, ולא אל חנוכת המקדש ולא אל נחיתתו של הסוס של מוחמד בירושלים, אלא אליו ואל חבורתו הצנועה.

הם בוודאי לא היו מתפלאים מהיכולות שלי, ומן הסתם היו שוברים לי את המשקפיים, אבל מצד שני לראות חברה אנושית נורמלית חיה בישראל הוא סיכוי מפתה ביותר.

יש מה ללמוד מהאיש הזה, שידיו ארוכות ורגליו קצרות וגביניו עבים ומצחו נמוך, ובגלל מוחו הקטן הוא נלחם רק על קיומו ולא על קברות קדושים ולא על אדמה קדושה ולא על הגודל של אלוהים שלי מול הגודל של אלוהים שלך.

וכך, על " ביתו של ישו" הייתי תולה מייד שלט : " ישו לא גר כאן יותר".  כי רק זה חסר לנו בארץ הזאת – עוד מקום קדוש. אבל את אתר הפיקניקים של האדם הקדמון הייתי משחזר ומחדש, ואת דמותו הייתי מדפיס על שטר חדש של כסף ישראלי- עם הידיים הארוכות , הגבינים העבים, המוח הקטן והרגליים הקצרות. הומו נורמליקוס, אבינו הקדמון.

פרופ" נעמה גורן-ענבר, הארכיאולוגית שחשפה את שרידי האדם הקדמון, אמרה עליו גם את המשפט הבא :

" לאנשים האלה היו תובנות מושלמות בנוגע למרחב בו הם חיים, והיו מסוגלים לתכנן  מהלכים לטווח הארוך" . וכל זה עם מוח של 900 סמ"ק ! מי יתנני עוד מוחות כאלה היום. "


אני מאחל לכולנו עשור נפלא ומלא בהפתעות, קידמה ופריצה אל גבולות חדשים, יחד עם קורטוב של  געגוע וערגה תמידית  (  קצת ) לאדם הקדמון שהיינו, פעם , לפני זמן לא רב.

האדם  הקדמון מטפקספן

79. האדם מטפקספן

"בתקופת הקרח האחרונה, שחלה לפני 25,000 שנה, ירדו פני הים ונוצר גשר יבתי שחיבר את סיביר לאלסקה. במשך דורות רבים עברו לאמריקה ל גבי גשר זה עדרים של גמלים פרימיטיביים וממותות ובעקבותם עבר גם האדם האסיאתי שחי מצייד החיות האלה.  כך הגיע האדם לראשונה לאיזור שהוא כיום מקסיקו לפני 12,000 – 15,000 שנה, תרבותו היתה מאוד פרימיטיבית אולם הוא הכיר את האש וידע לייצר מספר כלים מאבן, מעצם ומעץ כגון סכינים וחיצים. האדם מטפקספן חי בשבטים במכסיקו וניזון מציד ממותות וסוסים לאורך חופי מכסיקו. חופי האגמים של מכסיקו היו ביצתיים ושימשו לו כמלכודת טובה לממותות שניסו להגיע אל הצמחיה שבחופים, האדם מטפקספן חי לפני כ- 9000 שנים. "

הוספת תגובה

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS