גרשון ניסים כהן, מייסד והוגה העולם המופלא ( 1929-2015)

העולם המופלא 1: " העולם המופלא ", העולם המופלא 2 :"החי והצומח", העולם המופלא 3: "סרטי וולט דיסני", העולם המופלא 4 : " עמים וארצות ", העולם המופלא 5 : " עולם ומלואו ", כללי אין תגובות »

לפני מספר שבועות, ביולי 2015, הלך לעולמו גרשון ניסים כהן.

רוב הסיכויים שלא שמעתם על גרשון. מדובר באדם שאינו מוכר לציבור הרחב בישראל, איש צנוע ,ערכי ,איש משפחה ועבודה,יזם בנשמתו.

בתחילת שנות ה-70, עת המדינה היתה שרויה עדיין באופוריית הניצחון של מלחמת ששת הימים, פרץ לביתו של גרשון בסערה קרוב משפחה מפנמה ובידיו מספר קלפים. הוא התיישב בהתרגשות אל שולחן הפורמאייקה,פרס עליו את הקלפים הצבעוניים שצוירו ביד אמן  והזמין את גרשון, להתיישב עימו.  " אם תייבא את הקלפים הללו לארץ, אתה וילדי ישראל, יכולים לזכות בהצלחה גדולה", אמר לו.

גרשון, שבאותה עת היה פקיד ממשלתי בכיר ,עם קביעות הביט בו בתימהון : "אתה מצפה ממני, שאעזוב הכל, עבודה קבועה , 4 ילדים קטנים שתלויים בי, ואשקיע את כל מה שיש לי בהרפתקה הזאת?", שאל.  "זה תלוי בך ",ענה הקרוב. גרשון הביט בו,הביט שוב בקלפים, ניצוץ נדלק בעיניו, למחרת עזב את עבודתו, הקים את חברת "נירם" והשאר כבר אגדה.

כך נולדו אלבומי "העולם המופלא" ,חמישה אלבומים במספר ששינו את הוויתו של דור שלם והיוו אוצר ידע קסום של צבע,איור,מידע והרפתקאות מעשירות דמיון.

לולא גרשון,חזונו,הדבקות והעיקשות שלו להתמיד בייבוא האלבומים, חרף כל הקשיים וחרף ההתנגדות שעוררו האלבומים בקרב חלק מהפובליציסטים הגדולים של אותה תקופה ובינם אפרים קישון שכתב מאמר סאטירה חריף נגד איסוף הקלפים  המשחיתים את הנוער , מעצימים את יצר האספנות הממכר ומרוקנים את כיס ההורים האומללים-חרף כל זאת- הגשים גרשון את חלומו, יבא והפיץ במערך שהקים בשתי ידיו, למשך כעשור, את חמשת האלבומים, על 400 הקלפים שבכל אחד. לא אגזים כשאומר שחלק נכבד בעיצוב התרבות הישראלית של הנוער באותה תקופה נזקף לזכותו של גרשון.

אני סבור כי אנו , ילדי הדור ההוא וכל מי שגדל, בלע בעיניים שוקקות סקרנות את הציורים, שתה בצמא את הכיתוב המדהים מאחורי כל מיקום הקלף, עצם עיניים ודמיין את נחש האנקונדה נאבק בתנין, את  המעופפים הנועזים מפפנטלה,את הילד האסקימוסי העסוק במלאכתו, את  שעת הרחצה של הפילים בציילון, את פילצור הכריש באיי סמואה ואת צפרדעי ה-ע-נ-ק של נהר המוני- כולנו מרכינים ראש ומוקירים תודה לגרשון, חלוץ הידע,הסקרנות והדמיון על פועלו ותרומתו בהעשרת הידע וההשכלה.

אין ספק שגרשון לא ישכח ומורשתו זכתה ועוד תזכה בעתיד להמשך ולהנצחה גם לדורות הבאים. לו יכל לשמוע אותי כעת, הייתי מודה לו בשמי ובשם דור שלם-תודה עמוקה על שגילית בפנינו עולם מופלא !

יהי זכרו ברוך.

גרשון ניסים כהן, מייסד והוגה העולם המופלא ( 1929-2015)

( הפוסט פתוח לתגובות,זכרונות ומילים ככל שליבכם יתיר. הטקסט יועבר במלואו למשפחת כהן).

כתובת מייל:

 

אלבומי העולם המופלא, פריטים נדירים: מעטפה של אלבום העולם המופלא 3 וטופס הגרלת פרסים מס׳ 20985

העולם המופלא 3: "סרטי וולט דיסני", כללי 2 תגובות »

השנה היא 1973.  מלחמת יום כיפור זה עתה נסתיימה לה ואנחנו, ילדי אותה תקופה עסוקים בריגוש החדש שמשקיט ולו מעט את חששות ופרצופם המודאג של המבוגרים שמסביבנו : אלבום: ״העולם המופלא״  השלישי עומד לצאת וכרזות הבקרוב כבר מודיעות על כך ברחבי חוצות המכולות השכונתיות ובכניסה אל חנויות הספרים ותחנות הדלק: ״העולם המופלא 3 – סרטי וולט דיסני״ , וכדי שהדמיון שלנו ימריא לגבהים חדשים, בולט הכיתוב על האלבום : ״29 סרטי קולנוע בלתי נשכחים של וולט דיסני בתמונות המודפסות בצבעים מרהיבים״.

העולם המופלא 3: סרטי וולט דיסני
העולם המופלא 3: סרטי וולט דיסני

אלבום דיסני היה שונה ויצר פרדיגמה אחרת. הוא לא דמה לשני האלבומים עתירי הידע שבאו לפניו: "העולם המופלא" ו- "החי והצומח" וגם לא ידמה לשני האלבומים שיבואו אחריו: "עמים וארצות" הרביעי והאחרון שיסגור את הסדרה: "עולם ומלואו".

ולמה אני מספר את כל זה ?

ובכן,לפני זמן קצר , הגיעו לידי מספר פריטים נדירים שטרם יצא לי לראות, לפחות לא ב-40 השנים האחרונות.  הפריט הראשון קשור לאלבום המדובר מעלה, והינו מעטפה מקורית של קלפי האלבום. שימו לב לכיתוב: "וולט דיסניי" (כך במקור). המעטפה הזו מצטרפת למעטפה המקורית של האלבום הראשון שנפתחה בהתרגשות רבה והונצחה בסרטון כאן. הרי היא לפניכם, מעטפת קלפים של אלבום העולם המופלא 3 :

מעטפת העולם המופלא 3- צד קדמי (1973)

מעטפת העולם המופלא 3- צד קדמי (1973)

מעטפת העולם המופלא 3- צד אחורי (1973)

מעטפת העולם המופלא 3- צד אחורי (1973)

בנוסף, הגיע לידי טופס הגרלה מקורי של אלבום העולם המופלא השלישי. טופס מספר 20985 הבטיח זכות להשתתפות בהגרלה שתתבצע בין ממלאי האלבום. לכל סידרה היה בול להדבקה. הטופס חולק עם האלבום ובכל השלמת סידרה ניתן היה להדביק את הבול שהוכיח את סיומה המוצלח של הסדרה. 12 בולים כאלו- כמניין הסדרות, הביאו אותנו למרחק נגיעה מהשתתפות בהגרלה הגדולה: כמעט יכולנו לגעת בטרנזיסטור, אופניים, כדורגל ועוד. הנה הספח משנות ה-70, הנה הבול היחיד שהצליח להדביק הילד האספן של אז והנה רשימת הפרסים המלאה שרק יכולנו לחלום עליהם בעיניים משתוקקות, שם הרחק במכולת השכונתית.

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (1973)

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (1973)

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (צד אחורי :1973)

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (צד אחורי :1973)

אגב,האלבום השלישי, דיסני, היה הצלחה גדולה ויצא בשתי מהדורות: שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80.

נשמח לשמוע את תגובתכם וכל שיתוף של הפוסט יבטיח לכם מקום של כבוד בגן עדן לעולמי עד או לפחות , מקום בעולם המופלא הבא…

כתובת מייל:

 

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS