173. סוסי הפוני באיי שטלנד

העולם המופלא 4 : " עמים וארצות ", סרטונים אין תגובות »

קטן זה כנראה, הגדול החדש.
בשבוע הקרוב, אני עומד לקבל מחשב apple יפהפה וקטן, הדגם החדש שעומד לשמש כמרכז מדיה בסלון ויחסוך את הצורך בכמות הדיסקים הפיזיים העצומה שבספרייה שלי. שמו של הדגם הקטן הינו: Mac Mini , כמה קטן, כך גדול, חזק ועתיר ביצועים.

מק מיני  צשב צןמן

פרוייקט זה, הביא אותי למחשבה על משמעות הגודל, שמשתנה בפרספקטיבה של זמן. מצחיק לחשוב שהמשפט המפורסם משתנה לנגד עיניינו, והוא : " למי יש יותר קטן " ? |:-).
גם בנורבגיה של, המאה ה-11 קטן היה יפה, כפי שמציג בפנינו קלף 173 מהאלבום הרביעי: "עמים וארצות".

סוסי פוני באיי שטלנד ( קטן זה יפה )

" מוצאם של סוסי הפוני  בשטלנד אינו ידוע עד היום. יש אומרים שמצויים שם מאז תקופת הברונזה. אחרים אומרים שהובאו מסיביריה דרך נורבגיה על ידי הוויקינגים במאה ה-11. למרות גודלם הקטן כוחם רב מאוד.  משוטטים הם באויר החופשי כל השנה ואין הם מתרגשים מסערה בעוצמת רוח בת 100 קמ'ש. סוסים אלו זכו בכל תחרויות הכוח הנערכות בין סוסים. כיוון שהם פקחיים מאוד וקל לאלפם, אין כמותם לרכיבת ילדים. גובהם מטר אחד בלבד ומשך חייהם עשרים שנה ויותר. מפעם לפעם משתמשים בהם גם לגרירת עגלות. בארה'ב ישנן למעלה מאלפיים חוות לגידול סוסי הפוני- אך הביקוש למין זה כה גדול עד שקשה לספק את הדרישות. "

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

קלף 102: הענקים של אי הפסחא ( צ'ילה )

העולם המופלא 4 : " עמים וארצות ", סרטונים 2 תגובות »

גם אז, לפני כ-30 שנה כשהסתכלתי לראשונה על התמונה, וגם היום, אני מביט בה עדיין משתומם, נוכח הפסלים הענקיים, המוזרים , הלא ברורים הללו. מי החליט לבנות אותם בדיוק שם, באיי הפסחא  שבאוקיינוס השקט ומדוע. מחקרים וסברות מתקדמות יותר משערים שהמקומיים האמינו שפסלים ענקיים אלו יביאו להם שגשוג ופריחה ולכן נכנסו למעין בניית "אמוק" שהלכה וצברה תאוצה, ובמהלכה נבנו יותר מ-1000 פסלים כאלו, ברחבי האי הסמוך לצ'ילה. על השאלות- מי  בדיוק העביר ( וכיצד )  את הפסלים ממקום למקום, מדוע ישנם כובעים וורודים לראשיהם  – אין תשובה ברורה עד היום. לכבוד חג הפסח היהודי ואיי הפסחא הנקראים על שם חג הפסחא הנוצרי, מובא טקסט המקור של קלף 102 מהאלבום הרביעי. חג פסח שמח !

פסלים ענקים של איי פסחא, פלאי עולם

" פסלי אבן ענקיים באי הפסחא שבפולינזיה, השייך לצ'ילה, טומנים בחובם תעלומה אשר עשרות מדענים לא הצליחו לפענחה. לא ברור כיצד הצליחו אמני תרבות נשכחת זו -שנעלמה באופן מסתורי – להזיז גושי אבן ענקיים במשקל של 90 טון למרחק של 15 ק"מ. הפסלים פוסלו מאבן וולקנית, וכלי העבודה אף הם היו מאבן. חלקם של הפסלים לא הושלם, וחלקם הושאר באמצע העבודה, כשכלי העבודה מונחים לידם. נראה כאילו נעזבו לפתע מחמת אסון פתאומי שפקד את תושבי האי. לא ידוע עד היום לאיזו מטרה שימשו הפסלים, ומדוע הופסקה עבודת הפיסול באופן כה פתאומי. האגדה מספרת שהפסלים סימלו את אבותיהם הקדומים של התושבים. יש להניח שהעבודה הופסקה כתוצאה ממגפה שהתפשטה במהירות וכילתה את בני האי או מכיבוש פתאומי, שבעקבותיו חוסלו בני המקום. "

הפסלים הענקיים של איי פסחא

מקור:  Bradshawfoundation

הפסלים הענקיים של איי פסחא

מקור: parkerlab

הפסלים הענקיים של איי פסחא

מקור: chauvet-translation

__________________________________________________________________________________________________________

עוד פרטים מתוך כתבתה של יעל רגב , אתר למטייל:

המשך »

קלף 212. הטלוויזיה

העולם המופלא 1: " העולם המופלא ", סרטונים אין תגובות »

בילדותנו, המונח "טלוויזיה" טמן בחובו ערוץ אחד : הערוץ הראשון. לא היתה בחירה אז, אבל היה הרבה מאוד תוכן. המכשיר הקטן בסלון עם האנטנה המתכווננת ביד, על פי משב הרוח במרפסת- גידל אותנו באהבה על מיתוסים כמו : ריץ'רץ' (מי לא היה מאוהב בנעמה ? ), שכונת חיים, (דני דינה -זהירות בדרכים והכלב דובי דוברמן), "זהו זה" ,"עולמו של וולט דיסני " , בכל רביעי בחמש וחצי ועוד תופינים רבים. היום, בעידן מפלצות הרייטינג של "האח הגדול" ואחיו למידרג, אנחנו מוצפים במאות ערוצים: הרבה מאוד בחירה אבל מעט מאוד תוכן. ההתייחסות שלנו האישית בבית לטלוויזיה היא כאל מוניטור "טיפש" שבו אנחנו משתדלים לבחור את התכנים בעצמנו, אם ע"י בחירת סרטים אהובים למערכת הקולנוע, אם ע"י משחקים משפחתיים בקונסולת המשחקים או ע"י שימוש בטלוויזיה כמסך המחשב. דווקא התפקיד המסורתי של  הטלוויזיה כמכשיר לשידורים בלבד, הולך ומאבד את מקומו. אני ,מתגעגע בתוקף לאותם ימים שהשידורים היו ראויים ברובם המוחלט, ערכיים ובעלי תוכן ולראיה ניתן לראות סדרות מיתולוגיות כמו "היה היה" המאויירת והמופלאה, חוזרת לעונה חדשה ולמרקע,להנאת כולנו ולהנאת ילדינו שטרם ידעו סידרה זו.

הטלוויזיה

" עיקרה של מצלמת הטלוויזיה שהופכת את אנרגית האור לפעימות חשמליות, הוא האינוסקופ אשר פותח ע"י צווריקין מחברת R.C.A. באינוסקופ אנו מוצאים מסך רגיש לאור, הבנוי ממספר רב מאוד של תאים פוטואלקטריים העשויים מתערובת של כסף ותחמוצת של חומר אלקלי. תכונתו של חומר זה היא לפלוט אלקטרונים כאשר נופל עליהם אור. האותות מן האינוסקופ מוגברים, מאופננים ומועברים לאנטנה מתאימה לשידור. התמונה נוצרת בסינסקופ  והקול במגבר הקול. הסינסקופ היא שפורפרת ובה אקדח אלקטרונים ומסך פלורסנטי. באמצעות קרניים קטודיות נוצרת התמונה הנקלטת ".

לצפייה בפתיחת מעטפת העולם המופלא שבה קלף הטלוויזיה, לחצו כאן.

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

247. העיר האבודה אנגקור שבג'ונגל

העולם המופלא 4 : " עמים וארצות ", סרטונים 2 תגובות »

על כריכת אלבום העולם המופלא הרביעי "עמים וארצות" הופיעה גרפיקה ששבתה את דימיוני: מבנים מסתוריים עטופים בצימחייה עבותה ומשורגת. לאחר שהגיע לעירנו הסידרה הנדירה, הצלחתי להחליף על קלף זה, שנחשב ליקר מאוד, קלפים רבים ו- "פושטים ". הקלף שכל כך כמהנו אליו וערכו לא סולא בפז, היה קלף: 247 . "העיר האבודה אנגקור שבג'ונגל ". הריהו לפניכם, כולל טקסט המקור וסרט מרתק  של ה-BBC על גילויה של העיר המסתורית   בקמבודיה של ימינו.

העיר האבודה

" באחד מימי חודש ינואר 1861, יגע ותשוש  מתלאות חציית הג'ונגל השופע, הגיע חוקר הטבע הצרפתי הנרי מוהו לעיר פלאים עזובה ובלתי נודעת. אנגקור, אחת האנדרטאות המפוארות המושלמות ביותר באמנותן, ואחת התגליות החשובות של עבר המין האנושי , נתגלתה לעיני החוקר המשתאה. אנגקור שימשה כבירת קיסרות הקמר, עם ששלט בכל הודו סין, מים סין הדרומי עד למפרץ סיאם, במשך קרוב ל- 600 שנה. מסיבה בלתי ידועה נעלם עם הקמר בשנת 1432 , נטש את עריו ונעלם מבלי להשאיר עקבות כלשהן. העיר אנגקור כוסתה במהרה ע"י צמחיית הג'ונגל העשירה, וכעבור כמה שנים כיסו שרשים, ענפים ועלים את הארמונות, הפסלים הגדולים ויתר בנייני העיר. במשך ארבע מאות שנה, שכנו בעיר רק קופים ונמרים, ששאגתם המתגלגלת נשמעה באין מפריע ברחובותיה המפוארים של עיר העבר שנתגלתה מחדש. "

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

קלף 216. נוסעיו הראשונים של הכדור הפורח

העולם המופלא 1: " העולם המופלא ", סרטונים תגובה אחת »

אחת המשימות הקשות של חיי היא לצלוח את יום ההולדת של זוגתי בהצלחה. התמזל מזלנו בחיים ויום הולדתה חל בערב כיפור מה שהופך את מצבי למורכב קמעה, מצד אחד אם אנחנו לא חוגגים, מלווה אותי מבט התוכחה של כלת היומולדת עוד חודשים ארוכים, עם התזכורת המרעננת: "אז מה, שוב לא חגגנו את יום ההולדת שלי…?"  , מצד שני, מי יכול לחגוג ביום כיפור? בטח לא אנחנו.


השנה, היטה עימנו חסד לוח השנה , ויום הולדתה חל יום לפני כיפור. במצב דברים זה, היכה בי פרץ יצירתיות והחלטתי לעשות משהו שונה ביום ההולדת של הזוגה. הדבר שנבחר היה דאייה חופשית במצנחי רחיפה, בכל תאריך שנבחר, בתבור או בשפיים. מעל נוף נפלא- היא והמדריך סוליקו, ואני  – ? מופקד על הצילום. אמנם לא כדור פורח, אבל בכל זאת משהו להתחיל בו.


אז הנה, לכבוד הארוע המשמח, מובא לפניכם קלף 216 מאלבום העולם המופלא הראשון: "העולם המופלא" – נוסעיו הראשונים של הכדור הפורח. שבת שלום ושבוע מצויין !

כדור פורח

" ב-15 באוקטובר 1783 העז הצרפתי דה רוזייה לעלות על כדור פורח של האחים מונגולפייר אשר היה קשור לאדמה באמצעות חבל ארוך , על מנת שלא יעלה לגובה רב מדי. אחר כך ב-21 בנובמבר טיפס שוב דה-רוזייה על כדור פורח, אולם הפעם בליווית המרקיז ארלנדס. האחים נתנו לו לעוף ללא קשר כלשהוא לאדמה. הנוסעים ישבו במעין סל שהיה תלוי בתחתית הבלון ולקחו איתם מעט חומר דליק על מנת להוסיף לתנור. כך הם החזיקו מעמד באויר כ- 25 דקות ועפו 8 ק'מ מעל פריס. זאת ראשית התעופה. האחים מונגולפייר היו ממציאים פוריים והם שיכללו והמציאו עוד מכשירים בשטחים שונים כמו למשל מכשיר לייבוש פירות ואת המכבש ההידראולי. אחד האחים, סטפן מונגולפייר , גם המציא את נייר הפרגמנט, אך ההמצאה החשובה ביותר שלהם היתה ללא ספק הכדור הפורח ומצנח משוכלל יותר מזה של ליאונרדו דה וינצ'י . "

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS