גרשון ניסים כהן, מייסד והוגה העולם המופלא ( 1929-2015)

העולם המופלא 1: " העולם המופלא ", העולם המופלא 2 :"החי והצומח", העולם המופלא 3: "סרטי וולט דיסני", העולם המופלא 4 : " עמים וארצות ", העולם המופלא 5 : " עולם ומלואו ", כללי אין תגובות »

לפני מספר שבועות, ביולי 2015, הלך לעולמו גרשון ניסים כהן.

רוב הסיכויים שלא שמעתם על גרשון. מדובר באדם שאינו מוכר לציבור הרחב בישראל, איש צנוע ,ערכי ,איש משפחה ועבודה,יזם בנשמתו.

בתחילת שנות ה-70, עת המדינה היתה שרויה עדיין באופוריית הניצחון של מלחמת ששת הימים, פרץ לביתו של גרשון בסערה קרוב משפחה מפנמה ובידיו מספר קלפים. הוא התיישב בהתרגשות אל שולחן הפורמאייקה,פרס עליו את הקלפים הצבעוניים שצוירו ביד אמן  והזמין את גרשון, להתיישב עימו.  " אם תייבא את הקלפים הללו לארץ, אתה וילדי ישראל, יכולים לזכות בהצלחה גדולה", אמר לו.

גרשון, שבאותה עת היה פקיד ממשלתי בכיר ,עם קביעות הביט בו בתימהון : "אתה מצפה ממני, שאעזוב הכל, עבודה קבועה , 4 ילדים קטנים שתלויים בי, ואשקיע את כל מה שיש לי בהרפתקה הזאת?", שאל.  "זה תלוי בך ",ענה הקרוב. גרשון הביט בו,הביט שוב בקלפים, ניצוץ נדלק בעיניו, למחרת עזב את עבודתו, הקים את חברת "נירם" והשאר כבר אגדה.

כך נולדו אלבומי "העולם המופלא" ,חמישה אלבומים במספר ששינו את הוויתו של דור שלם והיוו אוצר ידע קסום של צבע,איור,מידע והרפתקאות מעשירות דמיון.

לולא גרשון,חזונו,הדבקות והעיקשות שלו להתמיד בייבוא האלבומים, חרף כל הקשיים וחרף ההתנגדות שעוררו האלבומים בקרב חלק מהפובליציסטים הגדולים של אותה תקופה ובינם אפרים קישון שכתב מאמר סאטירה חריף נגד איסוף הקלפים  המשחיתים את הנוער , מעצימים את יצר האספנות הממכר ומרוקנים את כיס ההורים האומללים-חרף כל זאת- הגשים גרשון את חלומו, יבא והפיץ במערך שהקים בשתי ידיו, למשך כעשור, את חמשת האלבומים, על 400 הקלפים שבכל אחד. לא אגזים כשאומר שחלק נכבד בעיצוב התרבות הישראלית של הנוער באותה תקופה נזקף לזכותו של גרשון.

אני סבור כי אנו , ילדי הדור ההוא וכל מי שגדל, בלע בעיניים שוקקות סקרנות את הציורים, שתה בצמא את הכיתוב המדהים מאחורי כל מיקום הקלף, עצם עיניים ודמיין את נחש האנקונדה נאבק בתנין, את  המעופפים הנועזים מפפנטלה,את הילד האסקימוסי העסוק במלאכתו, את  שעת הרחצה של הפילים בציילון, את פילצור הכריש באיי סמואה ואת צפרדעי ה-ע-נ-ק של נהר המוני- כולנו מרכינים ראש ומוקירים תודה לגרשון, חלוץ הידע,הסקרנות והדמיון על פועלו ותרומתו בהעשרת הידע וההשכלה.

אין ספק שגרשון לא ישכח ומורשתו זכתה ועוד תזכה בעתיד להמשך ולהנצחה גם לדורות הבאים. לו יכל לשמוע אותי כעת, הייתי מודה לו בשמי ובשם דור שלם-תודה עמוקה על שגילית בפנינו עולם מופלא !

יהי זכרו ברוך.

גרשון ניסים כהן, מייסד והוגה העולם המופלא ( 1929-2015)

( הפוסט פתוח לתגובות,זכרונות ומילים ככל שליבכם יתיר. הטקסט יועבר במלואו למשפחת כהן).

כתובת מייל:

 

אלבומי העולם המופלא, פריטים נדירים: מעטפה של אלבום העולם המופלא 3 וטופס הגרלת פרסים מס׳ 20985

העולם המופלא 3: "סרטי וולט דיסני", כללי 2 תגובות »

השנה היא 1973.  מלחמת יום כיפור זה עתה נסתיימה לה ואנחנו, ילדי אותה תקופה עסוקים בריגוש החדש שמשקיט ולו מעט את חששות ופרצופם המודאג של המבוגרים שמסביבנו : אלבום: ״העולם המופלא״  השלישי עומד לצאת וכרזות הבקרוב כבר מודיעות על כך ברחבי חוצות המכולות השכונתיות ובכניסה אל חנויות הספרים ותחנות הדלק: ״העולם המופלא 3 – סרטי וולט דיסני״ , וכדי שהדמיון שלנו ימריא לגבהים חדשים, בולט הכיתוב על האלבום : ״29 סרטי קולנוע בלתי נשכחים של וולט דיסני בתמונות המודפסות בצבעים מרהיבים״.

העולם המופלא 3: סרטי וולט דיסני
העולם המופלא 3: סרטי וולט דיסני

אלבום דיסני היה שונה ויצר פרדיגמה אחרת. הוא לא דמה לשני האלבומים עתירי הידע שבאו לפניו: "העולם המופלא" ו- "החי והצומח" וגם לא ידמה לשני האלבומים שיבואו אחריו: "עמים וארצות" הרביעי והאחרון שיסגור את הסדרה: "עולם ומלואו".

ולמה אני מספר את כל זה ?

ובכן,לפני זמן קצר , הגיעו לידי מספר פריטים נדירים שטרם יצא לי לראות, לפחות לא ב-40 השנים האחרונות.  הפריט הראשון קשור לאלבום המדובר מעלה, והינו מעטפה מקורית של קלפי האלבום. שימו לב לכיתוב: "וולט דיסניי" (כך במקור). המעטפה הזו מצטרפת למעטפה המקורית של האלבום הראשון שנפתחה בהתרגשות רבה והונצחה בסרטון כאן. הרי היא לפניכם, מעטפת קלפים של אלבום העולם המופלא 3 :

מעטפת העולם המופלא 3- צד קדמי (1973)

מעטפת העולם המופלא 3- צד קדמי (1973)

מעטפת העולם המופלא 3- צד אחורי (1973)

מעטפת העולם המופלא 3- צד אחורי (1973)

בנוסף, הגיע לידי טופס הגרלה מקורי של אלבום העולם המופלא השלישי. טופס מספר 20985 הבטיח זכות להשתתפות בהגרלה שתתבצע בין ממלאי האלבום. לכל סידרה היה בול להדבקה. הטופס חולק עם האלבום ובכל השלמת סידרה ניתן היה להדביק את הבול שהוכיח את סיומה המוצלח של הסדרה. 12 בולים כאלו- כמניין הסדרות, הביאו אותנו למרחק נגיעה מהשתתפות בהגרלה הגדולה: כמעט יכולנו לגעת בטרנזיסטור, אופניים, כדורגל ועוד. הנה הספח משנות ה-70, הנה הבול היחיד שהצליח להדביק הילד האספן של אז והנה רשימת הפרסים המלאה שרק יכולנו לחלום עליהם בעיניים משתוקקות, שם הרחק במכולת השכונתית.

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (1973)

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (1973)

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (צד אחורי :1973)

טופס הגרלת פרסים: העולם המופלא (צד אחורי :1973)

אגב,האלבום השלישי, דיסני, היה הצלחה גדולה ויצא בשתי מהדורות: שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80.

נשמח לשמוע את תגובתכם וכל שיתוף של הפוסט יבטיח לכם מקום של כבוד בגן עדן לעולמי עד או לפחות , מקום בעולם המופלא הבא…

כתובת מייל:

 

מיוחד: אלבום העולם המופלא 2, "החי והצומח" עולה במלואו היום -לראשונה- לרשת

העולם המופלא 2 :"החי והצומח", כללי אין תגובות »

לאחר עבודה ארוכה, אני שמח  מאוד להעלות היום את אלבום "העולם המופלא" השני, החי והצומח במלואו לרשת.  האלבום הינו מיני אנציקלופדיה ומאגר ידע לנושאים רבים ומגוונים שכמו תמיד מלווים בטקסט עשיר ואיורים מרהיבים.  בין מגוון הנושאים שהאלבום המרתק הזה הקיף, ניתן למצוא את עולם הפרחים, עולם החרקים, הדו-חיים, עולם הזוחלים על שלושת חלקיו, היונקים וגוף האדם על מורכבותו. בנוסף, מתחת לכל קלף, בכל שלושת האלבומים של העולם המופלא המצויים באתר, מופיע מספרו וכותרתו המלאה.
אני מזמין אתכם להיכנס לאלבום, לשוטט אט אט , לתור ולגלות מחדש את העולם המופלא שמקיף אותנו !

( מצורפים לפוסט: תמונת הכריכה, דף הפתיחה ועמוד מהאלבום )

העולם המופלא החי והצומח

הנה הטקסט שצורף לעמוד השני של האלבום:

" למורים, הורים ונוער

הטבע הוא מקור בלתי נידלה של לימוד העולם הסובב אותנו. הטבע הוא כעין חזיון ענקי שבו אנו מסוגלים להתבונן ולעקוב אחר אותם יצורים חיים אשר אנו חיים איתם על כדור הארץ בהרמוניה עולמית. אנו מסוגלים להתבונן במעופתו האצילה, מלאת ההוד של הנשר או בגלגולים של זחלים בעלי צורה דוחה למדי הנהפכים לפרפרים מרהיבים, או בקסמו ובמסתוריותו של הסחלב, או במרוצתו המהירה של הצבי לאורך ערבות אפריקה. מצד שני אנו למדים להכיר גם את התפקידים המורכבים, אותם ממלא גופנו, דבר המאפשר לנו לנוע, לחוש ומעל לכל לחשוב ולהרהר במתנה הנהדרת שהעניק לנו האל.

העולם המופלא 2 חי וצומח הוא אלבום צבעוני שיצא לאור לאחר מחקר מעמיק ומקיף המאפשר לנו להכיר את רוב ממלכת החי והצומח.

באמצעות הדבקת התמונות באלבום על-ידי ילדים ומבוגרים, הם לומדים על הגוון העצום והצורות הרבות והמגוונות שהטבע יצר. להבין את הטבע משמעו לחיות בהרמוניה שלמה עם העולם הסובב אותנו, ומעל לכל עם עצמנו. כל דבר נברא ונשמר בסדר על-ידי אב החוכמה- הטבע.

בברכה

נירם בע"מ "

חי וצומח דף הפתיחה

טעימה מעמוד השבטים האפריקאים:

שבטים אפריקאים

קלף 98. דיסקית הנישואין של בני שבט הסויה

כללי אין תגובות »

אמש מלאו 11 שנים לנישואינו (תודה על הברכות!) . וזה תמיד מעלה אצלי מחשבות בנוגע למוסד הנישואין. החברה המודרנית וגם זו לפניה, נתנה סימנים במוסד זה על מנת שנבדיל בין זוג נשוי לסתם זוג אוהבים המהלך לו ברחוב. מעבר לילדים ולכתובה , החברה זקוקה לסימן ברור, מזהה וחד משמעי שיצביע לעולם בקול חד וברור ויאמר: "האדם לפניכם הוא אדם נשוי". חברות שונות , מצאו להם סימנים שונים ומגוונים להכרזה הזו. אצלנו, מדובר בטבעת הנענדת על אצבעו של כל אחד מבני הזוג ומסמלת את הסימן לחברה על היות האדם נשוי. ( אני אישית אוהב טבעת זו ולא הסרתי אותה מידי, החל מערב חופתי , שהיה לפני 11 שנה, תודה על הברכות ). שבט הסויה מאידך,הנחבא לו בין עמודי אלבום העולם המופלא הרביעי: "עמים וארצות" , מצא דרך מקורית לא פחות להכריז שהגבר שלפנינו- אדם נשוי הוא. אי אפשר לטעות בסימן שבולט קמעה כלפי חוץ: דיסקית הנישואין. על הדיסקית, הסיבות להכנסתה ומנהגי שבט הסויה בטקסט המקור שמובא אליכם כלשונו,  להנאתכם.

" בלב יערות העד הבלתי נודעים של ברזיל, ועל גדות נהר השינגו, חי שבט ילידים אינדיאני, מאד פרימיטיבי, בשם סויה. השבט כמעט לא ידוע בהיותו זעיר מאד ומונה כ- 65 בני אדם בלבד.
יחודו של השבט במנהג מיוחד, להצמיד דסקיות עץ בתוך אוזניהם ובשפתותיהם. הדסקיות מחליפות את טבעות הנישואין של תרבות המערב, ומותרות בשימוש רק לגברים נשואים ולאלמנות. בעת טקס הנישואין שפתו של הגבר נרצעת ושמים בה דסקית קטנה. מדי פעם מוחלפת הדסקית לגדולה יותר בהתאם להתרחבות השפה התחתונה. גם הדסקית וגם השפה מקושטות בצבע אדום שמנוני הנקרא אורוקו. הדסקית אינה מוסרת בעת האכילה, והגברים הנשואים נאלצים לחתוך מראש את מזונם לחתיכות קטנות. גבר נשוי ללא דסקית נחשב לחרפה, ואם הדסקית נשמטת מסיבה כל שהיא, הגבר יפנה את גבו ליתר חבריו מרוב בושה."

(דיסקית דומה אגב, משמשת את בנות שבט המורסי שבאתיופיה ,אולם אצלם המטרה שונה ובאה לכער במכוון  את נשות השבט, על מנת שלא ילקחו כשפחות ולחיי עבדות )

דיסקית שבט מורסי אתיופיה

רוצים לקבל עדכונים שבועיים על כל מה שחדש בעולם המופלא?

כתובת מייל:

 

291. דב נמלים ( וגם על אנציקלופדיה וההרצאה האחרונה )

העולם המופלא 2 :"החי והצומח", כללי 2 תגובות »

השבוע בחרתי את הקלף המיוחד של דב הנמלים. הוא מתקשר לי לפוסט שמזמן רציתי לכתוב בנוגע לאלבומי העולם המופלא, כעולם ידע שלם, מול האנציקלופדיות של אז והיום ומול האנציקלופדיה המקוונת:  wikipedia .

ואיך דב הנמלים קשור לדיון הזה, אתם בטח שואלים?
ובכן,ראשית דבר בראשיתו.

לפני כחודש וחצי, ב-25 ליולי ליתר דיוק, הלך לעולמו פרופסור רנדי פאוש, אשר התפרסם בעקבות ספרו: "ההרצאה האחרונה" . (למי שטרם הספיק להיוודע לסיפורו של רנדי ולספר המופלא הזה, אני ממליץ עליו ברמ"ח אבריי ושס"ה גידיי ! ). בקצרה אני יכול לספר שפרופ' רנדי פאוש השתתף במסורת עתיקת יומין באוניברסיטה שבה הוא חבר ( קרנגי מלון ) ועל פיה,פעם בשנה נבחר חבר צוות על מנת שיתן את הרצאתו בפני אולם מלא. הרעיון של ההרצאה הזו הוא: "אילו היית עומד למות תוך זמן קצר- מה היית משאיר אחריך לקהל שומעיך ? " כל התובנות, חכמת החיים, הניסיון וידע- מועברים בהרצאה זו, כאילו אין בלתה וזו ההזדמנות האחרונה.

אלא שאתרע מזלו של פרופ' רנדי פאוש והוא באמת חלה. ולא סתם חלה אלא במחלה חשוכת מרפא. לאחר שנותרו לו מספר חודשים לחיות, ולאחר שהגרורות התפשטו ב-10 מוקדים שונים לפחות בגופו, קיבל פרופ' פאוש החלטה: להמשיך ולחיות את חייו כרגיל, כפי שחי אותם קודם ולתת את ההרצאה האחרונה שבמקרה, באותה שנה, בחר בו צוות האוניברסיטה להעבירה, ללא שידע טרם הבחירה על מחלתו.

המשך »

להכנס RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS